x
Ütü Nasıl Yapılır? Ütü Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Ütü Nasıl Yapılır? Ütü Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

24 Nisan 2021

Eğer giyimimize çok önem veriyorsak, ütü nasıl yapılır iyi bilmeliyiz. Çünkü ütü yapmak zahmetli bir iştir. Hele nasıl yapılacağına dair önemli püf noktalarını bilmiyorsak bu zahmet daha da katlanır. Sonuç olarak daha fazla yorgunluk, bitkinlik ve hüsrana uğramışlık... Bu sorunları yaşamamanız için sizlere ütü yapmanın püf noktalarını bu yazımızda özetledik.

Ütü Nasıl Yapılır?

Ütüleme işlemi çoğumuz için zorlu ve uğraş gerektiren iştir. Ancak kolay ve pratik yönlerini bildiğinizde artık o kadar da zor olmayacaktır. Mesela astarlı kıyafetler, manşetler, yakalar, kolalama gibi farklı yapıdaki kıyafetler aynı ısıda ütülenmemelidir. Kumaşın yapısı ve uygulanan tekniğe dikkat edersek daha hızlı ve pratik ütü yapabiliriz.

Kolay Ütü Yapmanın Püf Noktalarından Bazıları

Ütü nasıl yapılır sorusunun cevabı bazı püf noktaları bilmekten geçer. Aşağıdaki maddeler sayesinde ütüleme işlemini daha kolay hale getirmek mümkün. Sizler de hemen deneyebilirsiniz :)

  • Çamaşır yıkarken kullanılan yumuşatıcı, fazla kırışmaya engel olmaktadır.
  • Çamaşır makinenizin kurutma özelliği varsa veya kurutma makinası kullanıyorsanız bu durum ütüleme işlemini kolaylaştırmaktadır.
  • Makinanızda kurutma ayarı varsa kırışıklık giderici özelliğini kullanmaya gayret ediniz.
  • Çamaşır kurutmalığınız kıyafetlerinizde iz bırakıyorsa, çamaşırlarınızı asmadan kurutmalığa kuru havlu serebilirsiniz. Bu sayede demir izini gidermiş olursunuz.
  • Ütüye geçtiğinizde ise sizlere en uygun ütü masasını seçmeye dikkat ediniz. Ayarlanabilen yüksekliği, buhar geçiriciliği, geniş tasarım, sac tablası gibi özellikler ilk dikkat edilmesi gerekenlerdir.
  • Baskılı t-shirtleri tersinden ütülemeye gayret edilmeli.
  • Buhar vermeden önce ütünüzün tamamen ısındığından emin olun.

Ütü Nasıl Yapılır? Pantolon ve Gömlek

Gömlekleri ütülerken her zaman yaka kısmından başlayın. Doğrudan ütülerseniz kırışıklıkların meydana gelmesi muhtemeldir. Yakadan sonra sırt ve omuz boyunca kalan kısmı ütüleyin. Ana gövde bitiminden sonra mutlaka askıya asını. Kıyafetlerin çok kalabalık olduğu dolaba gömleğinizi asarsanız ütüsü zarar görecektir. Hassas kumaşlar için mutlaka düşük ayar kullanınız. İpek kumaş ütülerken üzerine farklı bir kumaş koyabilirsiniz. Dantelleri ise nemli bezle ütüleyebilirsiniz.

Kot pantolon için en önemli konu renk kaybının önlenmesidir. Renk kaybını önlemek amacıyla kot pantolonu ters çevirin ve öyle ütüleyin. Sıcaklık ayarının 140-190 arasında olmasına özen gösterin. Kot pantolonlar ütülenirken önce dikişlerden başlanır. Daha sonra diğer kısımlar ütülenmelidir.

Kumaş Pantolon Nasıl Ütülenmelidir?

İlk önce cepleri dışarıya çıkarıp sonrasında kumaş pantolonunuzun dikiş izlerini belirleyin. Dikiş yerlerini birbirine paralel şekilde yerleştirildikten sonra ütülemeye başlayınız. Önce iki bacağın iç kısmı sonra da üst bacağın dış kısmını ütüleyerek ütülemeyi tamamlayabilirsiniz. Ayrıca, kumaş pantolonun çizgilerini belirginleştirmek amacıyla buharı yoğun şekilde uygulamayı unutmayınız.

Önemli ve işinizi kolaylaştıracak bazı püf noktalarını sizler için özetledik. Ancak unutmamamız gereken bir husus var. Tüm bunları uygulamanıza rağmen iyi bir ütü masanız yoksa sonuç istediğiniz gibi olmayabilir; ya da umduğunuz kadar kolay bir şekilde ütü yapamayabilirsiniz. Bu nedenle, öncelikle iyi bir ütüye ve masasına ihtiyaç bulunmaktadır.

Buradan ihtiyacınız olan ütü masasını seçerken dikkat edilmesi gerekenleri detaylı şekilde öğrenebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.