Sofra Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Sofra Düzeni Nasıl Olmalıdır?

05 Nisan 2021

Günün Konsepti

 

Pek çok amaçla mutlu günlerimizde bir araya geldiğimiz sevdiklerimizle ne sebeple toplandığımız bizlere farklı masa düzeni örnekleri sunabilir.

Birlikte vakit geçirmek amaçlı planlanan organizasyonlarda davet, doğum günü, yılbaşı, kutlama gibi özel günlerin konseptine göre masa düzenlenebilir.

Günün anlam, önemi ve içinde bulunduğumuz mevsime göre masada farklı aksesuarlar kullanabilir, gelecek konuk sayısına göre masanızı organize edebilirsiniz.

 

Belirlenen menüye uygun servis takımı

 

Sunacağımız birbirinden lezzetli yemeklere uygun takımlar tercih edilmelidir.

Çorba servis edilecekse mutlaka buna uygun kase de olmalıdır. Tercih edilen içeceklere uygun bardak ve kadehleri de soframızda bulundurmalıyız.

Sofradaki su bardaklarını tabağın sağ ön kısmında konumlandırmalısınız.

 

 

Çatal Bıçak Dizilimi

 

Şüphesiz ki hepimizin sofra düzeni konusunda en çok kafamızı karıştıran nokta çatal bıçak dizilimidir. Bu noktada blog yazımız size yardımcı olacaktır.

Bıçaklar dıştan içe doğru dizilir. Keskin taraflar mutlaka tabağa dönük olmalıdır. Bıçakların sağında çorba kaşığı yer alır. Tabağın sol kısmında ise yine dıştan içe olacak şekilde salata çatalı ve ana yemek çatalı bulunur. Tatlılar için ise tabağın masaya bakan ön kısmı kullanılır. Tatlı kaşığı tabağın önüne sapı sağ tarafa bakacak şekilde, tatlı çatalı ise tatlı kaşığının önüne sapı sol tarafa bakacak şekilde konumlandırılır.

Çatal-Bıçak takımlarınızın da akıllarda kalmasını istiyorsanız sofralarınıza zarafeti getirecek olan HİRA çatal bıçak takımlarına göz atabilirsiniz.

 hira

Peçetesiz Olmaz

 

Peçete konusunda esnek davranışlar görebiliriz. Herhangi bir kuralı olmamakla birlikte çatalların en solunda yer alabileceği gibi tabağın ortasında veya su bardağının içinde şık bir yerleştirme ile yer alabilirler. Bu noktada dikkat etmeniz gereken peçetenin kumaş veya kâğıt olduğudur. Resmi davetlerde kumaş peçete kullanılır. Yemek takımınızla uyumlu olacak bir kelepçe ile şık bir sunum yaratabilirsiniz.

Aksesuar Kullanımı

 

Yemek masanızda dahi tarzınızı yansıtabilmek mümkün.

Masamızın en değerlisi çiçekler. Sofranızda rengarenk çiçekler, kuru kozalaklar, çiçek yaprakları ile dekore edebilirsiniz.

Diğer yandan organizasyon sebebinize göre bir tema seçip bu temaya uygun süslemeler kullanabilirsiniz.

Örnek olarak deniz mahsulleri gecesinde masayı deniz yıldızları ile süslemek olabilir.

Mum ve dekoratif ışıklarla masanızın dinamiğini yükseltebilir, ortama sıcak ve samimi bir hava katabilirsiniz.

b_optimized.png (44 KB)

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.