Saksıda Çiçek Yetiştirmek İçin Öneriler

Saksıda Çiçek Yetiştirmek İçin Öneriler

24 Kasım 2021

Doğa ile iç içe olmak her bireyin yaşamdan beklentisi arasında yer almaktadır. Günümüz yaşamında pek mümkün olmayan bu istek nedeniyle kapalı alanlarda ufak da olsa bir alan yaratmaya çalışılmaktadır. Çiçek, ağaç yetiştirerek veya sebze meyve ekerek hem doğal bir alan hem hobi alanı hem de stres giderilen bir alan yaratmak mümkündür. Saksıda çiçek yetiştirmek, böyle bir alan için ise en ideal seçenek olabilmektedir. 

Evde Bitki Yetiştirmenin Faydaları Nelerdir?

Görsellik açısında göze hoş gelen bir alan yaratmasının yanı sıra fiziksel ve duygusal sağlık üzerinde de pek çok olumlu etkisi bulunmaktadır. Saksıda çiçek yetiştirmek, şu faydaları sağlamaktadır;

 • Havayı temizlemesi,
 • Ruh halini olumlu etkilemesi ve mutluluk hissi yaratması,
 • Gürültüyü azaltabilen yalıtım özelliğine sahip olması,
 • Ruhen veya bedenen rahatlatıcı etkiye sahip olması.
 • Odaklanmaya veya konsantre olmaya yardımcı olması, 
 • Pozitif enerji kaynağı olarak görülmesi,
 • Şık veya samimi bir görsellik sağlaması. 

Evde bitki yetiştirmenin yukarıda bahsedilen faydaları daha da artırılabilmektedir. Farklı bireylerde farklı olumlu etkileri görülebilmektedir. Bu nedenle de pek çok birey evlerde ya da iş yerlerinde bitki yetiştirmek istemektedir. Saksıda çiçek yetiştirmek en ideal bitki yetiştirme seçeceğidir. Ancak en doğru saksı nasıl seçilebilmektedir? Nelere dikkat edilmelidir?

Saksıda Çiçek Yetiştirmek İçin Doğru Seçim Nasıl Yapılır?

Bitkiniz için bir saksı seçmek bazen sadece bir estetik mesele veya kaygı gibi algılanabilmektedir. Ancak seçtiğiniz toprak/saksı karışımı ile birlikte saksınızın boyutu ve şekli, bitkinizin sağlığı üzerinde doğrudan bir sonuca sahiptir. Bu nedenle de iyi bir seçim yapabilmek için şu konulara dikkat edilmesi önerilmektedir;

 • Bitkinize uygun boyutta saksı seçiniz. Burada bitkinizin büyüklüğünü ve kök yapısını dikkate alınız. 
 • Üretim malzemesi bitki üzerinde ve sağlığında doğrudan etkiye sahiptir. Bu nedenle hangi malzemeden üretildiğini kontrol ediniz. 
 • Dekorasyona uyumlu saksı seçmeye dikkat ediniz. Estetik kaygılarınızı bozacak saksılardan uzun durunuz. 
 • Saksıda çiçek yetiştirmek için çok farklı fiyatlarda satılabilen saksılarda, fiyat performans ilişkisine dikkat ediniz. En uygun fiyat seçeceğine önem veriniz. 

Doğru Saksıyı Nasıl Seçebilirim?

Saksıda çiçek yetiştirmek için doğru seçim yapabilmek ancak müşteri istek ve beklentilerine uygun olarak üretim yapan firma ile mümkündür. Uygun ebatlar ve özellikleri yanında aynı zamanda görsel açıdan estetik üretim yapan firmalar tercih edilebilmektedir. Kastamonu Plastik, aranılan tüm özelliklere sahip saksı ve kasaları Buykanat aracılığıyla müşterilerine sunmaktadır. Buykanat garantisi ile satılan ürünlere ilgili kategoriden göz atabilirsiniz. Parsiyel ve toptan satış imkanı ile de kaliteli ve kullanıcı dostu saksı ve kasa sipariş verebilirsiniz. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.